İADE VE DEĞİŞİM NASIL YAPILIR?

Nasıl Değişim Yapabilirim?

  • Değiştirmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) 'nın arkasındaki formu eksiksiz şekilde doldurup göndermeniz gerekmektedir.

  • Mutlaka orijinal kutu ve ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

    Ürünleri gönderirken kargo firmasının poşetine ya da herhangi bir poşete koyarak göndermeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda KESİNLİKLE paketiniz kabul edilmeyecektir.

Orijinal kutusu bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin değişimi kabul edilmemektedir.


Deneme harici giyilmiş, esnetilmiş, derisi kırıştırılmış, çok kısa süre/mesafe olsa da dışarıda, evde giyilmiş ve tekrar satılamayacak durumda olan ürünler bu değişime dahil değildir. (ambalajında ve eksiksiz, hasarsız olarak teslim edilmelidir.)


Ürün kontrolü yapıldıktan sonra değişiminiz yapılıp size tekrar gönderilecektir

 

İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDE İADE VE DEĞİŞİM OLMAMAKTADIR


Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?


Değişim ve iadelerde kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanmaktadır.

Karşı ödemeli olarak tarafımıza gönderilen ürünler kabul edilmeyecektir. 


Siparişimi İptal Edebilir miyim?


Sipariş iptallerinizi siparişinizi onayladığınız gün, saat 15:30 a kadar (0212)234 44 40 numaralı telefondan bizi arayarak siparişinizin iptali talebinde bulunabilirsiniz.Aksi taktirde sipariş iptaliniz kabul edilmeyecektir.

İade Etme Hakkım Var mı?


7 Gün içinde kullanılmadığı taktirde faturası ile birlikte iade ve değişim hakkınız mevcuttur.

(KİŞİYE ÖZEL ÜRETİMLERDE İADE VE DEĞİŞİM YAPILMAMAKTADIR)